Matrix Orbital MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN
MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN picture photo
Mfg. Part Number
MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY LCD 20X4
Datasheet Download
MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN.pdf
Availability of MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN
QUANTITY
MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN Order Process
Ship out your order
Specifications of MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN
Internal Part NumberEIS-MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationYG Displays Backlight 02/Mar/2010
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Series-
Number of Characters80
Display Format20 x 4
Character Format5 x 8 Dots
Display TypeSTN - Super-Twisted Nematic
Display ModeTransflective
Character Size4.75mm H x 2.95mm W
Outline L x W x H98.00mm x 60.00mm x 15.00mm
Viewing Area76.00mm L x 25.20mm W
BacklightLED - Yellow/Green
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Dot Size0.55mm W x 0.55mm H
InterfaceParallel
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Text ColorGray
Background ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN
Related LinksMOP-AL204A-, MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN Datasheet, Matrix Orbital Distributor
MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN Details Description
Related parts for MOP-AL204A-BYFY-25E-3IN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE TIE MINI BLK 4.2" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC PWR MEASUREMENT AC 64LQFP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 10% 0805 datasheet.pdf