Bourns Inc. MOV-07D101K
MOV-07D101K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-07D101K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
MOV-07D101K.pdf
Availability of MOV-07D101K
QUANTITY
MOV-07D101K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-07D101K
Internal Part NumberEIS-MOV-07D101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-07DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy6.5J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-07D101K
Related LinksMOV-0, MOV-07D101K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-07D101K Details Description
Related parts for MOV-07D101K
FERRULE DUALWIRE BLK 16AWG 500PC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK BARBED 7/16" datasheet.pdf
LED DOME ALGAAS RED CLEAR RA datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf