Bourns Inc. MOV-07D271K
MOV-07D271K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-07D271K
Brief Description
VARISTOR 243V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
MOV-07D271K.pdf
Availability of MOV-07D271K
QUANTITY
MOV-07D271K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-07D271K
Internal Part NumberEIS-MOV-07D271K
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy18J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-07D271K
Related LinksMOV-0, MOV-07D271K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-07D271K Details Description
Related parts for MOV-07D271K
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO15 datasheet.pdf
IDC CABLE - MPD60K/MC60M/MPD60K datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL 180DEG CABLE CLAMP datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 69.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 5.1A datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 1.5X1.5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf