Bourns Inc. MOV-14D152K
MOV-14D152K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D152K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1080V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D152K.pdf
Availability of MOV-14D152K
QUANTITY
MOV-14D152K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D152K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D152K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Typ)1500V (1.5kV)
Varistor Voltage (Max)1320V (1.32kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts990VDC
Energy337J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D152K
Related LinksMOV-1, MOV-14D152K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D152K Details Description
Related parts for MOV-14D152K
CONN EDGECARD 44POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC HS MOSFET DRIVER 14-HTSSOP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf