Bourns Inc. MOV-14D180K
MOV-14D180K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D180K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 16V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D180K.pdf
Availability of MOV-14D180K
QUANTITY
MOV-14D180K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D180K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)16V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)20V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts11VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy4.0J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D180K
Related LinksMOV-1, MOV-14D180K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D180K Details Description
Related parts for MOV-14D180K
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BATTERY PK 7.5V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 25DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220FP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 25POS datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf