Bourns Inc. MOV-14D390KTR
MOV-14D390KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D390KTR
Brief Description
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D390KTR.pdf
Availability of MOV-14D390KTR
QUANTITY
MOV-14D390KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D390KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-14D390KTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)35V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)43V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy8.6J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D390KTR
Related LinksMOV-14, MOV-14D390KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D390KTR Details Description
Related parts for MOV-14D390KTR
IC REG LDO -24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 63V T/H datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10% 25KOHM AXIAL datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 34AWG WHT datasheet.pdf