Bourns Inc. MOV-14D681K
MOV-14D681K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D681K
Brief Description
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D681K.pdf
Availability of MOV-14D681K
QUANTITY
MOV-14D681K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D681K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D681K
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy130J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D681K
Related LinksMOV-1, MOV-14D681K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D681K Details Description
Related parts for MOV-14D681K
FILTER SAW 315.000MHZ SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A W/O LEVER datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf