Bourns Inc. MOV-20D361K
MOV-20D361K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D361K
Brief Description
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D361K.pdf
Availability of MOV-20D361K
QUANTITY
MOV-20D361K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D361K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D361K
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package400
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy163J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D361K
Related LinksMOV-2, MOV-20D361K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D361K Details Description
Related parts for MOV-20D361K
RES 600 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR 19.1X50.8MM 100/PK datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
2MM H.M. 8 + 2 ROW TYPE F PI datasheet.pdf