Bourns Inc. MOV-20D390K
MOV-20D390K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D390K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 35V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D390K.pdf
Availability of MOV-20D390K
QUANTITY
MOV-20D390K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D390K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-20DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)35V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)43V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy26J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D390K
Related LinksMOV-2, MOV-20D390K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D390K Details Description
Related parts for MOV-20D390K
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
ES9 CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf