Bourns Inc. MOV-20D390KTR
MOV-20D390KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D390KTR
Brief Description
VARISTOR 35V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D390KTR.pdf
Availability of MOV-20D390KTR
QUANTITY
MOV-20D390KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D390KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D390KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)35V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)43V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy26J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D390KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D390KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D390KTR Details Description
Related parts for MOV-20D390KTR
CONN PLUG 4POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
PANEL SURFACE SHIELD ALUM .12" datasheet.pdf
Crystal 25.2235MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AL datasheet.pdf
MIC TAB LP 170308-3 datasheet.pdf
ATTENUATOR PAD CHIP 2W 9DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
IC CLK BUFF MUX 2:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf