Bourns Inc. MOV-20D391K
MOV-20D391K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D391K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 351V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D391K.pdf
Availability of MOV-20D391K
QUANTITY
MOV-20D391K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D391K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-20DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy180J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D391K
Related LinksMOV-2, MOV-20D391K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D391K Details Description
Related parts for MOV-20D391K
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK 4CONT DIN 6MM BEIGE datasheet.pdf
SSR 90A BURST FIRE CONTROL 10V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC LIGHT TO DGTL CONV 6-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
3 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS TIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf