Bourns Inc. MOV-20D391K
MOV-20D391K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D391K
Brief Description
VARISTOR 351V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D391K.pdf
Availability of MOV-20D391K
QUANTITY
MOV-20D391K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D391K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D391K
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package400
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy180J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D391K
Related LinksMOV-2, MOV-20D391K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D391K Details Description
Related parts for MOV-20D391K
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54429-608 datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 13.59MM datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf