Bourns Inc. MOV-20D391KTR
MOV-20D391KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D391KTR
Brief Description
VARISTOR 351V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D391KTR.pdf
Availability of MOV-20D391KTR
QUANTITY
MOV-20D391KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D391KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D391KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy180J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D391KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D391KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D391KTR Details Description
Related parts for MOV-20D391KTR
MOSFET N-CH 60V 30A TO-262 datasheet.pdf
IC DUAL PWR DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 32POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf