Bourns Inc. MOV-20D431KTR
MOV-20D431KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D431KTR
Brief Description
VARISTOR 387V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D431KTR.pdf
Availability of MOV-20D431KTR
QUANTITY
MOV-20D431KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D431KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D431KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D431KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D431KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D431KTR Details Description
Related parts for MOV-20D431KTR
IC PROGRAM 3.600V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
BOX ALUM SILVER 7.87"L X 5.43"W datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.3"L X 3.35"W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CTB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf