Bourns Inc. MOV-20D681K
MOV-20D681K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D681K
Brief Description
VARISTOR 612V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D681K.pdf
Availability of MOV-20D681K
QUANTITY
MOV-20D681K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D681K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D681K
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package300
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy220J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D681K
Related LinksMOV-2, MOV-20D681K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D681K Details Description
Related parts for MOV-20D681K
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG20G/AF20/AFG20G datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 3POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
ZX-T Y-SPLIT CABLE 1.5M datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf