Bourns Inc. MOV-20D681KTR
MOV-20D681KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D681KTR
Brief Description
VARISTOR 612V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D681KTR.pdf
Availability of MOV-20D681KTR
QUANTITY
MOV-20D681KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D681KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D681KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy220J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D681KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D681KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D681KTR Details Description
Related parts for MOV-20D681KTR
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 1.4A TUMT6 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
RELAY SSR AC 40A 140VAC PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN UNINSUL RECEPT 18-24AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf