Bourns Inc. MOV-20D781KTR
MOV-20D781KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D781KTR
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 702V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D781KTR.pdf
Availability of MOV-20D781KTR
QUANTITY
MOV-20D781KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D781KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D781KTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-20DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)702V
Varistor Voltage (Typ)780V
Varistor Voltage (Max)858V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts485VAC
Maximum DC Volts640VDC
Energy255J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D781KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D781KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D781KTR Details Description
Related parts for MOV-20D781KTR
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO 10M datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
IC FPGA 472 I/O 672BGA datasheet.pdf
MODULE MALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 170A 600V TO-200AB datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0606 datasheet.pdf
RES 62 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf