Ohmite MOX-1-121005JE
MOX-1-121005JE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-1-121005JE
Brief Description
RES 10M OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX-1-121005JE.pdf
Availability of MOX-1-121005JE
QUANTITY
MOX-1-121005JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-1-121005JE
Internal Part NumberEIS-MOX-1-121005JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 1.120" L (7.87mm x 28.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-1-121005JE
Related LinksMOX-1-1, MOX-1-121005JE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-1-121005JE Details Description
Related parts for MOX-1-121005JE
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048Y/X 2" datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER 38-QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 32POS 4ROW BROWN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf