Ohmite MOX-1-121007FE
MOX-1-121007FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-1-121007FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1G OHM 2.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-1-121007FE.pdf
Availability of MOX-1-121007FE
QUANTITY
MOX-1-121007FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-1-121007FE
Internal Part NumberEIS-MOX-1-121007FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1G
Tolerance±1%
Power (Watts)2.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 1.120" L (7.87mm x 28.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-1-121007FE
Related LinksMOX-1-1, MOX-1-121007FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-1-121007FE Details Description
Related parts for MOX-1-121007FE
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf