Ohmite MOX-2-12-1006F
MOX-2-12-1006F picture photo
Mfg. Part Number
MOX-2-12-1006F
Brief Description
RES 100M OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-2-12-1006F.pdf
Availability of MOX-2-12-1006F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOX-2-12-1006F Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-2-12-1006F
Internal Part NumberEIS-MOX-2-12-1006F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 2.120" L (7.87mm x 53.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-2-12-1006F
Related LinksMOX-2-1, MOX-2-12-1006F Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-2-12-1006F Details Description
Related parts for MOX-2-12-1006F
JUMPER-H9991TR/1852BK/H9991TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CRIMPING DIE #8 E2 (190475310) datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/12-H-3 5 R72 datasheet.pdf
CONN RCPT INSTALATION 2POS datasheet.pdf