Ohmite MOX-2N-131004FE
MOX-2N-131004FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-2N-131004FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-2N-131004FE.pdf
Availability of MOX-2N-131004FE
QUANTITY
MOX-2N-131004FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-2N-131004FE
Internal Part NumberEIS-MOX-2N-131004FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.345" Dia x 2.140" L (8.76mm x 54.36mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-2N-131004FE
Related LinksMOX-2N-, MOX-2N-131004FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-2N-131004FE Details Description
Related parts for MOX-2N-131004FE
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 20POS datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INSERT ASSY RCA SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf