Ohmite MOX-400231005JE
MOX-400231005JE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-400231005JE
Brief Description
RES 10M OHM 3/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX-400231005JE.pdf
Availability of MOX-400231005JE
QUANTITY
MOX-400231005JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-400231005JE
Internal Part NumberEIS-MOX-400231005JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.581" L (4.19mm x 14.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-400231005JE
Related LinksMOX-400, MOX-400231005JE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-400231005JE Details Description
Related parts for MOX-400231005JE
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP 6V 1006 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A TO220FP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf