Ohmite MOX-400231006FE
MOX-400231006FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-400231006FE
Brief Description
RES 100M OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-400231006FE.pdf
Availability of MOX-400231006FE
QUANTITY
MOX-400231006FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-400231006FE
Internal Part NumberEIS-MOX-400231006FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.581" L (4.19mm x 14.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-400231006FE
Related LinksMOX-400, MOX-400231006FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-400231006FE Details Description
Related parts for MOX-400231006FE
SWITCH PUSH DPST 0.1A 32V datasheet.pdf
IC TIME OF DAY SMART V 18-DIP datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEADER 4POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
LED CLA1B WARM WHT 80CRI 4LCC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf