Ohmite MOX-G-022502FE
MOX-G-022502FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-G-022502FE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 25K OHM 1% 40W
Datasheet Download
MOX-G-022502FE.pdf
Availability of MOX-G-022502FE
QUANTITY
MOX-G-022502FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-G-022502FE
Internal Part NumberEIS-MOX-G-022502FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesPower-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±1%
Power (Watts)40W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 180°C
FeaturesHigh Voltage
Coating, Housing TypeCeramic
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension0.770" Dia x 4.500" L (19.56mm x 114.30mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-G-022502FE
Related LinksMOX-G-0, MOX-G-022502FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-G-022502FE Details Description
Related parts for MOX-G-022502FE
RELAY REED 4PST 500MA 24V datasheet.pdf
RES 24 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
HEAT SHRINK THICK ADH RED .8X12" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM .25% 1/4W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 270MA 4.18 OHM datasheet.pdf