Ohmite MOX-J-021005FE
MOX-J-021005FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-J-021005FE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10M OHM 1% 75W
Datasheet Download
MOX-J-021005FE.pdf
Availability of MOX-J-021005FE
QUANTITY
MOX-J-021005FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-J-021005FE
Internal Part NumberEIS-MOX-J-021005FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesPower-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)75W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 180°C
FeaturesHigh Voltage
Coating, Housing TypeCeramic
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-J-021005FE
Related LinksMOX-J-0, MOX-J-021005FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-J-021005FE Details Description
Related parts for MOX-J-021005FE
RES 82 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC30B/AE30M/X datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
TOUCH PANEL 15.1" TFT DISPLAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 11.3X457.2MM KNIFE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 46POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FLASH 1TBIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf