Ohmite MOX1125231006J
MOX1125231006J picture photo
Mfg. Part Number
MOX1125231006J
Brief Description
RES 100M OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX1125231006J.pdf
Availability of MOX1125231006J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOX1125231006J Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX1125231006J
Internal Part NumberEIS-MOX1125231006J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.165" Dia x 1.270" L (4.19mm x 32.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX1125231006J
Related LinksMOX1125, MOX1125231006J Datasheet, Ohmite Distributor
MOX1125231006J Details Description
Related parts for MOX1125231006J
CONN HEADER VERT 3POS PCB TIN datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 5/16" 7.01" datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.70V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf