Ohmite MOX200001006GE
MOX200001006GE picture photo
Mfg. Part Number
MOX200001006GE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100M OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
MOX200001006GE.pdf
Availability of MOX200001006GE
QUANTITY
MOX200001006GE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX200001006GE
Internal Part NumberEIS-MOX200001006GE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.256" L (2.20mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX200001006GE
Related LinksMOX2000, MOX200001006GE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX200001006GE Details Description
Related parts for MOX200001006GE
DIODE SCHOTTKY 80V 5A DO204AR datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RND STANDOFF M10 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf