Ohmite MOX200001406FE
MOX200001406FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX200001406FE
Brief Description
RES 140M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX200001406FE.pdf
Availability of MOX200001406FE
QUANTITY
MOX200001406FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX200001406FE
Internal Part NumberEIS-MOX200001406FE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant
Temperature Coefficient200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.256" L (2.20mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX200001406FE
Related LinksMOX2000, MOX200001406FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX200001406FE Details Description
Related parts for MOX200001406FE
EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 9POS 2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 6POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position Through Hole datasheet.pdf
25P F R/A .370 M3 830PF datasheet.pdf