Bulgin MP0016/RD
MP0016/RD picture photo
Mfg. Part Number
MP0016/RD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 28V
Datasheet Download
MP0016/RD.pdf
Availability of MP0016/RD
QUANTITY
MP0016/RD Order Process
Ship out your order
Specifications of MP0016/RD
Internal Part NumberEIS-MP0016/RD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.60mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP0016/RD
Related LinksMP00, MP0016/RD Datasheet, Bulgin Distributor
MP0016/RD Details Description
Related parts for MP0016/RD
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 470UH 1.6A datasheet.pdf
IC FPGA 375 I/O 1484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED 2SMD R/A datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE VHF NMO WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 19.0MM ID 50MM L datasheet.pdf