Bulgin MP0045/1D2GN220
MP0045/1D2GN220 picture photo
Mfg. Part Number
MP0045/1D2GN220
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Datasheet Download
MP0045/1D2GN220.pdf
Availability of MP0045/1D2GN220
QUANTITY
MP0045/1D2GN220 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP0045/1D2GN220
Internal Part NumberEIS-MP0045/1D2GN220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.20mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP0045/1D2GN220
Related LinksMP0045/, MP0045/1D2GN220 Datasheet, Bulgin Distributor
MP0045/1D2GN220 Details Description
Related parts for MP0045/1D2GN220
RES 23.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.2V 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 315MM 230/400VAC datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf