Bulgin MP0045/1E1GN012
MP0045/1E1GN012 picture photo
Mfg. Part Number
MP0045/1E1GN012
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Datasheet Download
MP0045/1E1GN012.pdf
Availability of MP0045/1E1GN012
QUANTITY
MP0045/1E1GN012 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP0045/1E1GN012
Internal Part NumberEIS-MP0045/1E1GN012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.20mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP0045/1E1GN012
Related LinksMP0045/, MP0045/1E1GN012 Datasheet, Bulgin Distributor
MP0045/1E1GN012 Details Description
Related parts for MP0045/1E1GN012
ROLL PIN ROUND 3/32 X 5/16" datasheet.pdf
AIR REGULATOR 0.9MPA 1-5VDC OUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB TQFP-100-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG datasheet.pdf
CONN RCPT MATE SIDE 100POS SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 15A 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf