Monolithic Power Systems Inc. MP1475DJ-LF-Z
MP1475DJ-LF-Z picture photo
Mfg. Part Number
MP1475DJ-LF-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC
Datasheet Download
MP1475DJ-LF-Z.pdf
Availability of MP1475DJ-LF-Z
QUANTITY
MP1475DJ-LF-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MP1475DJ-LF-Z
Internal Part NumberEIS-MP1475DJ-LF-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)16V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)15.2V
Current - Output3A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP1475DJ-LF-Z
Related LinksMP1475, MP1475DJ-LF-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP1475DJ-LF-Z Details Description
Related parts for MP1475DJ-LF-Z
Crystal 12.2880MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 4A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 475 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 4.2V 320W datasheet.pdf