Monolithic Power Systems Inc. MP1580HS-LF
MP1580HS-LF picture photo
Mfg. Part Number
MP1580HS-LF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC
Datasheet Download
MP1580HS-LF.pdf
Availability of MP1580HS-LF
QUANTITY
MP1580HS-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of MP1580HS-LF
Internal Part NumberEIS-MP1580HS-LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)25V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.22V
Voltage - Output (Max)21V
Current - Output2A
Frequency - Switching380kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP1580HS-LF
Related LinksMP158, MP1580HS-LF Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MP1580HS-LF Details Description
Related parts for MP1580HS-LF
SWITCH DIP 8POS RA SEALED datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION SIZE 20 CONTACTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC VCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 36POS DUAL PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 25W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A S-MINI datasheet.pdf