3M MP2-H024-41P1-S-TR30
MP2-H024-41P1-S-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H024-41P1-S-TR30
Brief Description
CONN HEADER VERT 24POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H024-41P1-S-TR30.pdf
Availability of MP2-H024-41P1-S-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H024-41P1-S-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H024-41P1-S-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-H024-41P1-S-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,008
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H024-41P1-S-TR30
Related LinksMP2-H024-4, MP2-H024-41P1-S-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H024-41P1-S-TR30 Details Description
Related parts for MP2-H024-41P1-S-TR30
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC AXIAL datasheet.pdf
CONN DIP SOCKET 1POS TIN datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 0.3M datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL TR 3" 2A MED datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-100MV DIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf