3M MP2-H024-44S1-S-LR
MP2-H024-44S1-S-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H024-44S1-S-LR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VERT 24POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H024-44S1-S-LR.pdf
Availability of MP2-H024-44S1-S-LR
QUANTITY
MP2-H024-44S1-S-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H024-44S1-S-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-H024-44S1-S-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H024-44S1-S-LR
Related LinksMP2-H024-, MP2-H024-44S1-S-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H024-44S1-S-LR Details Description
Related parts for MP2-H024-44S1-S-LR
CONN RECEPT 3POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 1% 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.98K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ZS-H SENSOR EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 111MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf