3M MP2-H048-44P1-S-KR
MP2-H048-44P1-S-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H048-44P1-S-KR
Brief Description
CONN HEADER VERT 48POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H048-44P1-S-KR.pdf
Availability of MP2-H048-44P1-S-KR
QUANTITY
MP2-H048-44P1-S-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H048-44P1-S-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-H048-44P1-S-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,512
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H048-44P1-S-KR
Related LinksMP2-H048-, MP2-H048-44P1-S-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H048-44P1-S-KR Details Description
Related parts for MP2-H048-44P1-S-KR
IC AMP AUDIO 18W HIFI PENTAWATT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VB CON 16 PIN CRIMP 20-22 datasheet.pdf
EVAL BRD ADJ 500MA LDO MIC94325 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf