3M MP2-H096-44P1-S-TR30
MP2-H096-44P1-S-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H096-44P1-S-TR30
Brief Description
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H096-44P1-S-TR30.pdf
Availability of MP2-H096-44P1-S-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H096-44P1-S-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H096-44P1-S-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-H096-44P1-S-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package720
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H096-44P1-S-TR30
Related LinksMP2-H096-4, MP2-H096-44P1-S-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H096-44P1-S-TR30 Details Description
Related parts for MP2-H096-44P1-S-TR30
FUSE 250MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 32SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN ACC CAP SHELL SIZE 8 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 5POS TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
ULTIMATE ID HORIZONTAL SLOPE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf