3M MP2-H144-41S1-S-TR30
MP2-H144-41S1-S-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H144-41S1-S-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VRT 144POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H144-41S1-S-TR30.pdf
Availability of MP2-H144-41S1-S-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H144-41S1-S-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H144-41S1-S-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-H144-41S1-S-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package336
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions144
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H144-41S1-S-TR30
Related LinksMP2-H144-4, MP2-H144-41S1-S-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H144-41S1-S-TR30 Details Description
Related parts for MP2-H144-41S1-S-TR30
IC MICROMAN W/FRESH 5% IND 16DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
BLADE TORX T30 5.12" datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLU,ENHCD,C5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DIES VIBRA. QD 16-14 (250) datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf