3M MP2-H180-54P1-S-TR30
MP2-H180-54P1-S-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H180-54P1-S-TR30
Brief Description
CONN HEADER VRT 180POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H180-54P1-S-TR30.pdf
Availability of MP2-H180-54P1-S-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H180-54P1-S-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H180-54P1-S-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-H180-54P1-S-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions180
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H180-54P1-S-TR30
Related LinksMP2-H180-5, MP2-H180-54P1-S-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H180-54P1-S-TR30 Details Description
Related parts for MP2-H180-54P1-S-TR30
FIXED IND 3.3UH 9A 7.8 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN SCKT DDR2 DIMM VT 240CKT datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/LI-POL 36QFN datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7S 1210 datasheet.pdf
CONTACT SOCKET DUAL ACTION datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 18A D3PAK datasheet.pdf