3M MP2-H210-51S3-S-TR30
MP2-H210-51S3-S-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H210-51S3-S-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VRT 210POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H210-51S3-S-TR30.pdf
Availability of MP2-H210-51S3-S-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H210-51S3-S-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H210-51S3-S-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-H210-51S3-S-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions210
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H210-51S3-S-TR30
Related LinksMP2-H210-5, MP2-H210-51S3-S-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H210-51S3-S-TR30 Details Description
Related parts for MP2-H210-51S3-S-TR30
SURGE SUPP 100V BIDIR 8-SOIC datasheet.pdf
IC DUART 28-DIP datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-6 datasheet.pdf
ULTRASONIC SENSOR 30" 4-20MA datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf