3M MP2-H240-51S1-S-TR30
MP2-H240-51S1-S-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H240-51S1-S-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VRT 240POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H240-51S1-S-TR30.pdf
Availability of MP2-H240-51S1-S-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H240-51S1-S-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H240-51S1-S-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-H240-51S1-S-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H240-51S1-S-TR30
Related LinksMP2-H240-5, MP2-H240-51S1-S-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H240-51S1-S-TR30 Details Description
Related parts for MP2-H240-51S1-S-TR30
OSC XO 49.152MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HM2Y280 5-ROW LOWER SHIELD TOOL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 150V 0605 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf