3M MP2-H240-54S1-S-KR
MP2-H240-54S1-S-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H240-54S1-S-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VRT 240POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H240-54S1-S-KR.pdf
Availability of MP2-H240-54S1-S-KR
QUANTITY
MP2-H240-54S1-S-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H240-54S1-S-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-H240-54S1-S-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H240-54S1-S-KR
Related LinksMP2-H240-, MP2-H240-54S1-S-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H240-54S1-S-KR Details Description
Related parts for MP2-H240-54S1-S-KR
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2.2MM 28POS R/A datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FUS 600V T/D CLASS CC 7A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf