3M MP2-HS180-52
MP2-HS180-52 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-HS180-52
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG REAR 180POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-HS180-52.pdf
Availability of MP2-HS180-52
QUANTITY
MP2-HS180-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-HS180-52
Internal Part NumberEIS-MP2-HS180-52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector TypeShroud for Male Pins
Connector Style-
Number of Positions180
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
Connector Usage-
FeaturesStandoffs
Color-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-HS180-52
Related LinksMP2-HS, MP2-HS180-52 Datasheet, 3M Distributor
MP2-HS180-52 Details Description
Related parts for MP2-HS180-52
CONN HEADER .100 SNGL STR 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CLK SPREAD INJECTION 28TSSOP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf