3M MP2-P060-54M1-LR
MP2-P060-54M1-LR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-P060-54M1-LR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN INV HEADER 2-FB 60POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-P060-54M1-LR.pdf
Availability of MP2-P060-54M1-LR
QUANTITY
MP2-P060-54M1-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-P060-54M1-LR
Internal Part NumberEIS-MP2-P060-54M1-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package420
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Inverse
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-P060-54M1-LR
Related LinksMP2-P060, MP2-P060-54M1-LR Datasheet, 3M Distributor
MP2-P060-54M1-LR Details Description
Related parts for MP2-P060-54M1-LR
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 46POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 590 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A DPAK datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES SMD 806KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf