3M MP2-P240-51M1-KR
MP2-P240-51M1-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-P240-51M1-KR
Brief Description
CONN HEADER 240POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-P240-51M1-KR.pdf
Availability of MP2-P240-51M1-KR
QUANTITY
MP2-P240-51M1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-P240-51M1-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-P240-51M1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-P240-51M1-KR
Related LinksMP2-P240, MP2-P240-51M1-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-P240-51M1-KR Details Description
Related parts for MP2-P240-51M1-KR
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 28-SOIC datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf