3M MP2-P240-51M1-TR30
MP2-P240-51M1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-P240-51M1-TR30
Brief Description
CONN INV HEADER 2-FB 240POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-P240-51M1-TR30.pdf
Availability of MP2-P240-51M1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-P240-51M1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-P240-51M1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-P240-51M1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package100
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Inverse
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-P240-51M1-TR30
Related LinksMP2-P240-, MP2-P240-51M1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-P240-51M1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-P240-51M1-TR30
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 12V datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8.2A 6UDFN datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 G/Y/R WTRCLR datasheet.pdf