3M MP2-P300-51M1-KR
MP2-P300-51M1-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-P300-51M1-KR
Brief Description
CONN INV HEADER 2-FB 300POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-P300-51M1-KR.pdf
Availability of MP2-P300-51M1-KR
QUANTITY
MP2-P300-51M1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-P300-51M1-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-P300-51M1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions300
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-P300-51M1-KR
Related LinksMP2-P300, MP2-P300-51M1-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-P300-51M1-KR Details Description
Related parts for MP2-P300-51M1-KR
CONN 2.5MM FEMALE PLUG 5.5MM OUT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X72" A VFN datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf