3M MP2-P300-51M1-TR30
MP2-P300-51M1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-P300-51M1-TR30
Brief Description
CONN HEADER 300POS 5ROW R/A GOLD
Datasheet Download
MP2-P300-51M1-TR30.pdf
Availability of MP2-P300-51M1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-P300-51M1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-P300-51M1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-P300-51M1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions300
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-P300-51M1-TR30
Related LinksMP2-P300-, MP2-P300-51M1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-P300-51M1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-P300-51M1-TR30
PCB COPPER CLAD 12 X 18" 2 SIDE datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
POWER CORD FAN 45DEG ANGLE 40" datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 0605 datasheet.pdf