3M MP2-PS090-51S1-KR
MP2-PS090-51S1-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-PS090-51S1-KR
Brief Description
CONN HEADER 90POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-PS090-51S1-KR.pdf
Availability of MP2-PS090-51S1-KR
QUANTITY
MP2-PS090-51S1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-PS090-51S1-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-PS090-51S1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-PS090-51S1-KR
Related LinksMP2-PS09, MP2-PS090-51S1-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-PS090-51S1-KR Details Description
Related parts for MP2-PS090-51S1-KR
IC MCU 16-BIT 40MHZ 132QFP datasheet.pdf
LASER MODULE MICRO 660NM 5MW datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-16AWG STRAP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 54.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MML51 SW LENS LED DISP RECT datasheet.pdf
SNSW 0.1A .110 PLAN 79253326 datasheet.pdf
IPD 6.5-2MM NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf