3M MP2-PS240-51P1-KR
MP2-PS240-51P1-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-PS240-51P1-KR
Brief Description
CONN HEADER 240POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-PS240-51P1-KR.pdf
Availability of MP2-PS240-51P1-KR
QUANTITY
MP2-PS240-51P1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-PS240-51P1-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-PS240-51P1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-PS240-51P1-KR
Related LinksMP2-PS24, MP2-PS240-51P1-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-PS240-51P1-KR Details Description
Related parts for MP2-PS240-51P1-KR
IC LATCH OCTAL LV 3STATE 20QSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 48DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP PMI ASSEMBLY WHITE TRANSLUC datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf